NIWHA

Northern Ireland Working Hunter Association

 

 

Home
About us
Aims
The Rule Book
Entry/Shedules
Events
Winter League
News
Articles
Results
Gallery
Links
Committee
Contact Us

 

 

Results

Spring Show Meadows Equestrian Centre

Sunday 14th April 2013

 

Pony Show Classes:

 

Class 22:

1)Lucy Logan,Rosedale Indi Gold; 2)Lucy Smith,Hollybush Jiggle.

Class 23:

1)Erin Mathieson,Party Boy.

Class 24:

1)Holly Logan,Rosedale Markus.

 

Class 26:

1)Ellie Johnston,Kenilwood Little Imp; 2)Cameron Weatherup,Mardenway Magic Princess.

Class 27:

1)Niamh Mathieson,Jasper Carrot; 2)Thomas Murphy,Magical Merlin.

Class29:

1)Bobbi Fleming,Zinnia 2.

Class 30:

1)Diane Weatherup,Heniarth Timpani.

Class 31:

1)Jamie Smyth,Galloon Coel; 2)Zoe Price,Linskey; 3)Victoria Garvagh Midnight Magic; 4)Ben Rowlatt McCormick,Ballylickey Prince.

Class 32:

1)Sarah Brittain,Sparky Two.

Class 33:

1)Lauren Gordon,Inglegarth Percussion; 2)Katie Crozier,Glenoran Mary; 3)Jane Lavery,Crossnacrevagh Haley.

Class34:

1)Eirin Corbett,Rockvale Kandy Plum; 2)Wendy Anderson,Arctic Poppy.

Class36:

1) Eirin Corbett,Rockvale Kandy Plum; 2)Arianne Finlay,Ols Inis Blath; 3)Rebecca Gill, Courtlant Fair Change.

Class37:

1)Eirin Corbett,Massereene Dorian Grey; 2)Anthea Steele,Ashford Cashla; 3)Shannon Corbett,Rockvale Kandy Plum; 4)Chloe Smyth,Macey Grey.

Class 38:

1) Eirin Corbett,Massereene Dorian Grey.

 

CHAMPION MINI PONY: Holly Logan,Rosedale Markus.

RESERVE: Lucy Smith,Hollybush Jiggle.

 

CHAMPION SHOW PONY: Bobbi Fleming,Zinnia 2.

 

CHAMPIONSHOW HUNTER PONY: Eirin Corbett,Rockvale Kandy Plum.

RESERVE: Wendy Anderson,Arctic Poppy.

 

CHAMPION M&M RIDDEN PONY: Jamie Smyth,Galloon Coel.

RESERVE: Sarah Brittain,Sparky Two.

 

CHAMPION INTERMEDIATE : Eirin Corbett,Masserene Dorian Grey.

RESERVE: Anthea Steele,Ashford Cashla.

 

SUPREME RIDDEN PONY CHAMPION: Eirin Corbett,Masserene Dorian Grey.

RESERVE: Jamie Smyth,Galloon Coel.

 

Working Hunter Pony Classes:

 

Performance Class:

1)Sarah Brittain,Sparky Two; 2)Jane Lavery,Crossnacrevagh Haley.

 

Cl40:

1)Sarah Brittain,Sparky Two.

 

Cl41:

1)Rachel Kennedy,Greendown Claire; 2)Sarah Moore,A Little Fair Play; 3)Sarah Moore,Chester; 4)Hannah Agnew,Edentrillick Thumbelina; 5)Lucy Johnson,LJ Sparky; 6)Jane Lavery,Crossnacrevagh Haley.

Cl42:

1)Regan McKee,Roscor Silver Lady; 2)Sarah Moore,A Little Fair Play; 3)Rachel Kennedy,Greendown Claire; 4)Lucy Johnson,LJ Sparky; 5)Zara Gabbey,Hotch Potch; 6)Faye Gabbey,Fortview Honey Bear.

Cl43:

1)Jamie Smyth,Galloon Coel; 2)Olivia Hughes,Forestlodge Rambler; 3)Casey Thompson,FFleur Garnon; 4)Yazmin Graham,Chase; 5)Matthew Johnson,Tynan Mist.

Cl44:

1)Hannah Agnew,Edentrillick Thumbelina; 2)Zara Gabbey,Hotch Potch; 3)Victoria Beattie,Ballylor Brandy; 4)Jordan Patterson,Kileatin Edition; 5)Mimi Joffroy,Colour R Us; 6)Olivia Hughes,Forestlodge Rambler.

Cl45:

1)Jayne Moore,Lisa’s Dream; 2)Cathy Campbell,Carnhill Lucy; 3)Jordan Patterson,Kileatin Edition; 4)Mimi Joffroy,Colours R Us; 5)Casey Thompson,Ffleur Garnon; 6)Hannah Finlay,Noble Kilbeg King.

Cl46:

1)James Murphy,Magical Merlin; 2)Alfie Adair,Maesgwyn Misty; 3)Ellie Johnston,Kenilwood Imp.

Cl47:

1)Wendy Anderson,Arctic Poppy; 2)Regan McKee,Rosscor Freedom; 3)Ben Rowlatt McCormick,Ballylickey Prince; 4)Erin Mathieson,Amesbury Party Boy; 5)Erin Mathieson,Jasper Carrot; 6)Thomas Murphy,Magical Merlin.

Cl48:

1)Katie McKee,Milford Spectacular; 2)Abbey Cumiskey,Glanerch Purr; 3)Charlotte Brown,My Irish Dream.

Cl49:

1)Abbey Cumiskey,Glanerch Purr; 2)Shauna Farrell,Bunbury Sagitaire.

Cl50:

1)Regan McKee,Rosscor Freedom; 2)Katie McKee,Milford Spectacular.

 

SUPREME WORKING HUNTER PONY: Jamie Smyth,Galloon Coel.

RESERVE: Katie McKee,Milford Spectacular.